הנך מועבר לדף בדיקת זמינות והזמנה
לא
כן
close הפרטים התקבלו בהצלחה, נחזור אליך בהקדם האפשרי
close מגזין
 

כתבה בThe Marker

 

heMarker – ינואר 2009
 
חדר עבודה-יזמות/מאת רונית הראל
 
היזמים והמיזם: רוני (44) וטל (44) רונן, הבית באבירים – מתחם אירוח יוקרתי במצפה אבירים בגליל המערבי
 
שנת הקמה: סוף 2001
 
צעדים בדרך: כמה ארוכה הדרך מבית האחוזה העתיק, מרחק שעה וחצי בלבד ממנהטן, לאבירים, יישוב פסטורלי בגליל המערבי? לא מאוד, מתברר, כשמדובר בזוג רונן, אדריכלים ומעצבים ששם וגם פה בנו ושיפצו את סביבת המגורים שלהם תוך כדי החיים בתוכה.
 
את ההרפתקה הניו יורקית השאירו מאחוריהם כבר לפני 17 שנה, חזרו לארץ, התיישבו בקרוואן הגלילי על שטח פרא והיו ממקימי היישוב אבירים.
 
את בית הקבע שלהם בנו במשך למעלה מעשור. בני הזוג לקחו חלק בבנייה עצמה, השתמשו בחומרים טבעיים ומתכלים ואף בנו מערכת של בריכות אקולוגיות.
 
במהלך בניית הבית החלו לתכנן ולבנות את מתחם האירוח בבית באבירים. "בתחילה את שתי יחידות האירוח, שכיום אנחנו קוראים להן "הוותיקות", אומרת רונן, "ובהמשך את שלוש הסוויטות בקומה העליונה של בית המגורים שלנו. לכל אחת מהן כניסה נפרדת והיא משקיפה לנוף הרחוק של הגליל.
 
היחידות האלה שילבו את האהבה שלנו לאירוח עם ההנאה שלנו ליצור את המבנים בתהליך מורכב ומעניין". כיום, אומרת רונן, המתחם בתפוסה של 80% לאורך כל השנה.
 
קשיים ותכניות לעתיד: רוני: "אנחנו תמיד עושים את מה שאנחנו אוהבים, אבל אף פעם לא חשבתי על שאלת המחיר. אולי הקושי הוא בצורך שלנו לא להתפשר על שום דבר ולממש כל עשיה במאה אחוז. בעתיד אנחנו מתכוונים לפתוח מתחמי אירוח נוספים, ויש לנו עוד רעיונות למתחמי אירוח מעניינים שיוצאים מתוך קונספט. אבל זה עוד מוקדם ותלוי בהשקעות ובאיתור שטחים מתאימים".
 
מה למדתי: "לעשות את הדברים עד הסוף ולחיות מהעשיה שלך. כשאתה עוסק ביצירה, ולא משנה מה טיבה, כל עוד אתה יוצר ומתקדם ועושה את הדברים באופן טוטלי, החיים שלך יפים וזה עושה גם חיים יפים לאחרים. זה לא מגיע ממקום רוחני, אלה ממקום פרקטי והגיוני. אחרת ממש חבל לעשות".

 


 
יזמות: רוני וטל רונן הקימו מתחם אירוח במצפה אבירים. מניתוח עיסקי שנערך ע"י רו"ח מרדכי ללו עולה כי:
 
הפרויקט פונה בעיקר לתיירות פנים בעלת אופי יוקרתי המשלבת בתוכה את חווית הטבע. אירוח מעין זה מהווה אלטרנטיבה לקהל המעוניין לשלב טבע וייחודיות. הבית ייחודי גם בכך שהוא שם דגש על עיצוב חדרי האירוח בצורה מסוגננת ובלתי מתפשרת.
 
חוזקות: חדרי אירוח מעוצבים בצורה ייחודית הממוקמים בנוף פסטורלי מדהים המעניק להם ייחודיות ביחס למתחרים, פיתוח צפון הארץ ומתן תעסוקה לעובדים.
 
חולשות: עלויות הקמה גבוהות; ענף עונתי, המושתת בעיקר על תיירות פנים וחשוף למצבים ביטחוניים.
 
המלצות: יש למתג את העסק ולבדל אותו ממתחריו ולחשוף אותו ליותר לקוחות בארץ ובחו"ל. בגלל הפעילות העונתית של הענף בכלל, יש לקבוע מועדי שיווק דווקא בתקופת האטה.