הנך מועבר לדף בדיקת זמינות והזמנה
לא
כן
close הפרטים התקבלו בהצלחה, נחזור אליך בהקדם האפשרי
close מגזין
 

טבילה אקולוגית

כתבה במעריב

 

טבילה אקולוגית: בריכות אקולוגיות בבית באבירים
תמיד רציתם ליהנות מטבילה בבריכה בלי להזיק לסביבה? בבית האירוח הבית באבירים בצפון הארץ הוקמו 3 בריכות אקולוגיות המטוהרות על ידי צמחייה טבעית. כדאי לנסות


הילה ציאון | 1/6/2009 12:38

תמיד חלמתם ליהנות מטבילה בבריכה מבלי להזיק לסביבה? מערכת בריכות אקולוגיות ראשונה מסוגה בארץ הוקמה לאחרונה בהשקעה של מיליון שקלים במתחם האירוח בבית באבירים שבצפון. הבריכות בנויות אבן ומטוהרות על ידי צמחייה טבעית, הגדלה בהן ללא כל שימוש בכימיקלים דוגמת כלור. מי הבריכות נקיים במיוחד, והטבילה בהם נחשבת לבריאה ותורמת לחידוש רקמות והצערת העור.

המתחם נבנה על ידי זוג האדריכלים רוני וטל רונן, והבריכות בו עוצבו בהשראת הגליל. הן בנויות מאבן טבעית ולא מעובדת ומוריקות מצמחייה. הצמחים שאמונים על ניקיון הבריכה נראים כגן צמחי מים מלבלב, ומושכים אליהם מגוון ציפורים ושפיריות. סביב הבריכות נבנה דק עץ ובריכות חמות מעץ ארז (Hot Tubs). אלה מצטרפים יחדיו לחצר שלווה שמצד אחד מזכירה את פשטות הגליל ומצד שני יוקרה בטירה אירופית.

"כשבנינו את הבית באבירים לא התפשרנו על האיכות הפנימית או החיצונית בכל מה שנוגע לסביבה האקולוגית של המתחם, ושילבנו את העשייה עם מה שהשטח נתן", מסבירים רוני וטל רונן. "בחרנו לבנות את הבריכות מאבן, למרות העלות והמורכבות שבדבר, וזאת מכיוון שזהו חומר אסתטי המשתלב היטב באווירה הנינוחה והפסטורלית שיצרנו".

התאדות טיבעית
מערכת הבריכות מורכבת משלוש בריכות המקושרות ביניהן, שעלות הקמתן הסתכמה במיליון שקלים. המערכת כולה נפרסת על שטח של 80 מטרים רבועים, ומשלבת איזורים לשימוש האדם, לצד איזורי צמחייה המשמשים כפילטר טבעי לניקוי המים.
 מי הבריכות עוברים מחזור בתהליך טבעי של התאדות ומילוי במי גשמים. המים אינם עומדים לעולם, אלא נמצאים בסירקולציה מתמדת על ידי מערכת משאבות מתקדמת המנצלת את כח הכבידה.
כתוצאה מהסירקולציה, אין צורך להחליף את המים והם נותרים נקיים כמי מעיין לאורך כל השנה. המים אף משתבחים עם הזמן. בנוסף לכך, מונעת הסירקולציה גם את התרבותם של היתושים במים, שכן אלו זקוקים למים עומדים.

הבריכות מנקות את עצמן
הצמחייה שגדלה בבריכות משתנה עם עונות השנה ועוברת תהליך טבעי של צמיחה והתבלות. המים לא מכילים כלור או כימיקלים אחרים והמזיקים השונים שמגיעים אליהם (כמו יתושים או חרקים) נאכלים על ידי אויביהם הטבעיים – דגים. מכיוון שהבריכות מנקות את עצמן, מסתכמות פעולות התחזוקה שלהן בגיזום הצמחים וניקוי הסקימרים.

"המערכת נבנתה לאחר מחקר מקיף שערכנו בנושא במשך שלוש שנים", מרחיבים בני הזוג רונן. "למרות שיש לנו ניסיון עשיר בבניית בריכות בפרויקטים רבים שעשינו, כשנגשנו לפרויקט הזה, העדפנו שלא לפנות לאופציה הפשוטה והמוכרת, אלא ליישם את האידיאולוגיה שלנו ולפנות לאופציה האקולוגית – גם אם היא מורכבת ויקרה יותר".

"הבית באבירים" משלב עיצוב ייחודי עם סביבה שלווה ואקולוגית. הוא הוקם בהשקעה של 8.6 מיליון שקלים ונחשב לפורץ דרך בכל הקשור לאירוח וטיפוח אקולוגיים בארץ. מלבד הבריכות האקולוגיות, ניתן ליהנות במקום ממגוון טיפולי ספא ולטבול במקום גם בבריכות חמות, העשויות עץ סידר ועשירות בשמנים אתריים.