הנך מועבר לדף בדיקת זמינות והזמנה
לא
כן
close הפרטים התקבלו בהצלחה, נחזור אליך בהקדם האפשרי
close מגזין
 

כתבה במעריב - מוסף סגנון


 
מעריב - סגנון - דצמבר 2008
 
ביקור בית/ליאור זאבי
פנטזיה באבן/משפחת רונן, אבירים
 
כאן גרים: טל (44), רוני (44), אור (18) ושקד (15)
 
בית זו רק קופסה שגרים בה? לא אם תשאלו את רוני וטל רונן. את הבית שבו מתגוררת כיום המשפחה תכננה רוני כבר בגיל 14. "היא ידעה איך היא רוצה שהבית שלה ייראה בפנטזיה", מגלה טל, "היו לה שרטוטים מדויקים ומפורטים. כשהגענו לאבירים, אמרתי לה 'תכניות יש, עכשיו נשאר רק לבצע'". פנטזיות, לתפיסתם של הרוננים, צריך להגשים, או לפחות לנסות. "אני מאמין שלכל אחד יש חלום על בית מאוד מיוחד שיהיה שלו", אומר טל, "אבל למעט מאוד אנשים יש אומץ ואורך הרוח לממש את החלום". במקרה של רוני, הפיכת החלום למציאות לא הייתה משימה פשוטה כלל. רק אחרי תשע שנות תכנון, עיצוב ובנייה, משפחת רונן – שהתגוררה כל אותה עת בקרוואן – הגיעה סופסוף הביתה.
 

 
ההתחלה:
"רוני היא מהשושלת של יואל מוישה סלומון", מעיד טל על אשתו, שמשפחתה עוגנת כבר 11 דורות בארץ. רוני נולדה בתל אביב וגדלה במועצה המקומית עומר, הסמוכה לבאר שבע. "אני זוכרת למקום חסד נעורים", היא אומרת, "ישוב קטן, אבל לא קטן מדי, שסיפק את כל התנאים לילדות נעימה". טל, שגדל בפתח תקווה, בילה את רוב ימיו כנער על ספינות דייגים בחוף הים בתל אביב. "שם היו כל החבר'ה שלי", הוא נזכר, "אבל תמיד הקפדתי לפקוד גם את בית הספר, ואיכשהו גם הצלחתי לעלות כל פעם כיתה". הקשר של השניים התחיל בהיכרות שטחית דרך חברים משותפים, ואף שבדיעבד התברר כי "סימנו אחד את השני", לא נרשמה היכרות מעמיקה. אחרי הצבא החלה רוני ללמוד צילום ב"קמרה אובסקורה", וטל שלמד עיצוב המוצר ב"בצלאל" פגש בה במסיבה בתל אביב. "אני זוכר שהיא נכנסה לחדר והצלחתי לשמוע את השדר שלה, הרגשתי מי היא", הוא משחזר. כעבור חודש בלבד נישאו בחצר ביתו של טל בנחלאות, בנוכחות המשפחה המצומצמת ומניין מישיבה של מקובלים בשכונה. "גם היום זה לא נראה לי מהר מדי", אומרת רוני, "כשזה נכון, זה נורא פשוט, ועובדה שזה מחזיק עד היום".
 
לאחר החתונה נסעו השניים לטייל בדרום אמריקה, ובדרך עצרו לבקר את הוריה של רוני בארצות הברית, שם גילתה שהיא בהריון. "אמא שלה הטילה וטו על כך שנמשיך לטייל", מספר טל.
 
השניים החליטו להישאר בארצות הברית, ובאחד הסיבובים באזור הגיעו לאחוזה שנבנתה בשנת 1870 ונזקקה לשיפוץ ולשחזור מסיבי בעקבות סופת ברקים. ללא כל ידע מוקדם ניגש טל למכרז השיפוץ – וזכה. הזוג שהפך בינתיים לשלישיה, עבר להתגורר באחוזה בת ה-21 חדרים, ונשאר בה שנתיים וחצי. "בתום העבודה, החלטנו שאנחנו מעדיפים שאור תנגב חומוס מאשר תמרח פינאט באטר אנד ג'לי", הם מסבירים, "אז חזרנו ארצה". עוד טרם חזרתם עלה טל לישראל לחודש כחלוץ, כדי לבדוק ישובים פוטנציאליים בצפון הארץ. כשחזר עם כמה אופציות, החליטה רוני על אבירים באופן נחרץ. משדה התעופה עלו מיד צפונה. "ידענו שאם נפרוק את המזוודות בתל אביב, נגיע לכאן רק בגלגול הבא". המשפחה הצעירה התמקמה בקרוואן צנוע באבירים, שם גם נולדה שקד, בת הזקונים. היום הם כבר מתגוררים בבית האבן המדהים שבנו על אותו שטח, מחזיקים כמה חדרי אירוח מפנקים במיוחד ומגדלים שתי בנות, סוסה, כלבה וכמה חתולים, שתואמים את גוני האבן.
את הסוסה ליידי, קיבלה אור כמתנת בת מצווה. במשך שנים התמחתה ברכיבה בסגנון התחרותי וכשזכתה באליפות ישראל למקצה שלה, החליטה שמספיק לה – וירדה מהסוס
 
הפנטזיה:
כדי שהכניסה לבית תהיה מושלמת, עליה להיות מלווה ברביעיית כלי מיתר שתנגן מוזיקה דרמטית: כששער העץ הכבד נפתח, מתגלה חורשת אלונים שמאחוריה מסתתר הבית, לא משוויץ בהדרו. "רצינו שהבית יהיה בנוי כולו מאבן", הם מספרים, "והתהליך לא היה פשוט". טל החל לנסוע למזבלה של פסוטה, הכפר הערבי השכן, כדי לאסוף אבנים מבתים שפורקו ונבנו מחדש מבטון. לאחר כמה נסיעות כאלה הבין שיהיה פשוט יותר לפנות לבעלי הבתים עצמם, והציע להם לפרק את הבתים ולנקות את השטח תמורת השימוש באבן. "תפסנו ככה שלשה בתים", הוא מספר, "ומכיוון שגם חלק מהקירות הפנימיים בנויים אבן, היינו זקוקים לכמה שיותר". הבית נבנה על ידי איש מקצוע מפסוטה, שמתמחה בהנחת האבנים שורה על גבי שורה. "זה בעצם תהליך הפוך מחירבה", מסביר טל. את הבית הקפידו לבנות רק בקיץ ורק בשעות אחר הצהריים, ולכן הבניה התארכה. את עיצוב הפנים החלו רק משהסתיים תהליך הבנייה, החל ברצפת הבטון הלבן המוחלקת וכלה באוסף הרהיטים הפרטי שליקטו במסעותיהם מעבר לים.   
 הבית בעיקר בעל מאפיינים טמפלריים ומזרחיים, ומציג שילוב של סגנונות, צבעים וחומרים. "כמו במנגינה, לקחנו כמה אלמנטים ושילבנו אותם בצורה הרמונית", הם מספרים. לדבריהם, קשה לשים את האצבע על מקורות השראה ספציפיים. "דברים שראינו ושמענו, סיפורי אגדות שקראנו, כל המידע המצטבר בא לידי ביטוי בתהליך הבנייה".
 
סדר יום:
טל ורוני הם בעליה של חברת "עד הואזה" לעיצוב ואדריכלות. כשמה של החברה, ייחודה טמון בביצוע פרויקטים משלב הקונספט ועד אחרון הפריטים. המשרד וחדרי האירוח נמצאים בבית, ולכן פרט לנסיעות לאתרים עצמם, עובדים השניים מתוך המאורה הפרטית. הבנות, אור ושקד, לומדות מגיל שלוש בבית הספר הפתוח בתפן, והמשפחה זוכה לאכול צהריים ביחד כמעט מדי יום. "בדרך כלל אנחנו נפגשים בצהריים, מתפזרים כל אחד לעיסוקיו ונפגשים שוב בערב. צריך להבין שתשע בערב זה כבר אמצע הלילה באבירים".
 
באחרונה רכשה המשפחה משק עם שטח מרעה של 2,000 דונם ועדר עיזים תואם. "אנחנו מקווים כבר בשנה הבאה להתחיל לגבן, להקים בית בד ואולי אפילו יקב קטן", הם חושפים את השאיפה התורנית. "אני לא מאמין בחלומות רחוקים", מסביר טל, "כרגע אני פה, ועוד שנייה – אלוהים גדול. אני חי מתוך אסטרטגיה של לעשות בכל רגע את הכי טוב ולהיות מחובר לעכשיו".