הנך מועבר לדף בדיקת זמינות והזמנה
לא
כן
close הפרטים התקבלו בהצלחה, נחזור אליך בהקדם האפשרי
close מגזין
 

קראו את גיליון נובמבר 2013

מרחב רעיוני, גמישות מחשבתית ופינוי מקום תמידי, במרחב האישי, לדברים טובים שעשויים להפר את התכניות המקוריות שלנו ולהשתלב בהן, הם העומדים במרכז הגיליון שלנו. יופיטר, שליט מזל קשת, נחשב לכוכב ההתפשטות וההרחבה ובני מזל קשת, עצמם הם בעלי נטייה למחשבה רחבה. נדמה שאין זמן מתאים יותר, על פני גלגל המזלות, כדי לדון בסוגיות הללו, תוך כדי הבנה כי כל תכנית היא בסיס מצוין לשינויים.

קריאה נעימה
לא ממש ברור מי צוחק, אבל גם אם אתם לא ממש מאמינים באלוהים, לא ניתן להתעלם מן העובדה כי כמעט כל מה שאנו מתכננים עלול להשתנות מקצה לקצה. לעיתים השינוי הוא כה דרמטי וקיצוני עד שנדמה שאיזה כח עליון צוחק עלינו ומתעתע בנו כשמאמן על הדרך את הגמישות המחשבתית והתפיסתית שלנו ובוחן כיצד נתמודד עם השינויים. יש מי ששינויים ולו המינוריים ביותר, עלולים להעבירו על דעתו, אולי אפילו רובינו כאלו בבסיסנו, אך יש פלא מסוים שמתרחש, כאשר נופלת ומחלחלת התובנה כי השינוי הוא לא הכרח רע. הפתיחות לקבלו ולהכיל אותו, מוסיפה נדבכים נוספים לתוכנית המקורית, מעשירה אותה ומעוררת השראה. כאשר אנו מקפידים באופן מתמיד על פינוי מקום לשינוי, אנו מעניקים מקום לשפע, מאפשרים לו להיכנס וזוכים בתוצר מוגמר, עשיר יותר ומעניין בהרבה. זרימה הרמונית עם השינוי ואף, ציפיה לכך שיבוא, היא חלק מדרכם המיוחדת של טל ורוני. כזוג שתחום עיסוקו העיקרי הוא תיכנון אדריכלי, למדו להכיל את השינויים שעובר הפרויקט במהלך התהוותו, ולהופכם לערך מוסף עבור לקוחותיהם.
כשעוסקים בתוכניות מומלץ לראות את הדברים בראיה רחבה. ראיה רחבה מצליחה להכיל טוב יותר את השינוי ומאפשרת למתבונן בסיטואציה מסויימת לראות אותה בכללותה כמו גם את האופק ואת האפשרויות שהוא טומן. הלימוד העיקרי מתמקד בתכנון תוכניות מושלמות עד הפרט האחרון כשהציפיה לשינויים היא האתגר, אתגר המוסיף השראה ומהווה נידבך נוסף לעושר ולשפע הקיים. ככל שהראיה רחבה יותר, כך נלקחים יותר פרטים בחשבון. ראיה רחבה היא תכונה, אך למעשה מדובר בפילוסופיית חיים, בתפיסה. מעבר לעובדה שאדם בעל ראיה רחבה מסוגל להכיל
יותר ולקדם יותר עבור לקוחותיו, הקרובים לו, או עבורו עצמו, יש נדבך חשוב נוסף- מי שמסוגל להכיל את השינויים, לקחת לתשומת ליבו דעות של אנשים אחרים, להקשיב לצרכים של העומד מולו ולהתאים את עצמו, למעשה מעמיק את הראיה הרחבה ומוסיף לה מיימד של עומק והופכה בנקודה הזאת לראיה תלת מיימדית. היכולת לפעול בתלת מיימדיות אנושית, מביאה עמה סיפוק ותוצאות שיעלו חיוך של הנאה על שיפתותיהם של כל מי שהיה חלק מהחוויה.
אם כך, תכניות מסתבר הן לא רק מה שחשבנו עליו מראש. בואו ננסה להיות גמישים יותר, פתוחים ומקבלים יותר ונחכה לשפע שישתחל בחרירים שנייצר לו.
לפעמים הדברים המשמעותיים ביותר והמהותיים ביותר הם במרחק מחשבה בלבד. התבניתיות בה אנו חיים היא הכרחית מצד אחד לתפקוד התקין שלנו, היא שומרת עלינו אסופים ומעניקה לנו חוט שני של מיקוד העובר לאורך השגרה העמוסה והמטלטלת, אך מצד שני אותה תבניתיות בדיוק מקבעת אותנו ומונעת מאיתנו חוויות מרגשות של עולם ומלואו. האם חשבתם פעם על המונח יציאה לחופשה? לא על הפשט, אלא על המהות העמוקה יותר המסתתרת שם בצמד המילים הזה?! מדוע עלינו לצאת לחופשה? תפיסתית אנו כמעט מענים את עצמינו בשגרה, כדי להגיע בזחילה ולצאת בשארית כוחותינו לכמה ימים של חופש. האם חשבתם פעם להיות בחופשה תמידית? שהחופשה תהיה השגרה שלכם? הסטייט אוף מיינד הזה הוא אינו קלישאתי, הוא חי ובועט וממתין שתעלו על הטרמפ האגדי הזה. היכולת להיות במוד של חופשה טמונה בניהול זמן נכון ובחשיבה מחוץ לקופסא. כדי לקבוע פגישה עם מנכ"ל חשוב אנחנו מוכנים לפנות יומנים ולעשות שמיניות באוויר. ומה עם כוס יין מול נוף מוריק ושדות פרוסים? האם משום שאלו נחשבים מותרות הם בכלל לא

חושבים להיכנס לתוך הלו"ז הצפוף שלנו? נדמה כי רובינו נמשיך גם מחר ומחרתיים לצאת בבוקר אל המשרד, אך אין כל חובה לשטוף את לוח הזמנים שלכם בפגישות אינסופיות או יותר נכון, חובה עליכם לשבץ ביומן פגישות שלכם עם עצמכם ועם יקיריכם, פגישות איכות שיאפשרו לכם להוסיף רבדים של אושר וחופש לתוך הפאזל התובעני שאתם מבקשים ליצור.
שיבוץ אלמנטים של חופש יעשיר אתכם
 

כמנהלי, כמובילים וכיוצרים. אל תתייחסו לחופשה כמשהו שיש לצאת אליו. צאו יציאות קטנות שיעניק לכם חופש גדול.


לפי עצמכם. גם אם יש פערים בין התכנון למה שקורה בפועל, המשיכו לתכנן, ונצלו את הפערים להסקת מסקנות. תכנון זמן הוא מיומנות נרכשת.
 
אין מתאים יותר ממתכוני בצק גמישים כדי להעצים את תחושת הגמישות המאפיינת את הגיליון הזה.
3 מתכונים כולם על טהרת הבצק, מהסופגניות הסודיות של הבית באבירים ועד השטורדל האוסטרי שיוציא אתכם מקצוענים..

הסופגניות הסודיות של משפחת הבית באבירים
(כ - 20 סופגניות)


מצרכים:
500 גר' + 4 כפות מחוקות קמח רגיל
50 גר' שימרית (חבילה) גרד מ- 1/2 לימון
100 גר' מרגרינה בלי מלח
2 שקיות סוכר וניל
7 כפות מחוקות סוכר
7 כפות חלב (אפשר אם רוצים מיץ תפוזים במקום)
1/2 כפית מחוקה מלח
3 כפות קוניאק + כפית תמצית רום
3 ביצים


אופן ההכנה:
1. שמים את הקמח, השימרית וגרד הלימון במערבל של המיקסר
את המרגרינה, סוכר הווניל, הסוכר הרגיל, החלב, המלח והקוניאק מבשלים עד המסה.
2. מצננים ומוסיפים את הביצים.
3. מערבבים באינטנסיביות ומוסיפים לקערת המערבל.
4. לשים במהירות בינונית עד שהבצק רך, גמיש ולא דביק.
5. מתפיחים את הבצק עד שיכפיל את נפחו (בקערה מכוסה ובמקום חמים).
6. לשים מעט וקורצים 20 כדורים בערך בגודל של כדור פינג-פונג.
7. מניחים בתבנית ומתפיחים שוב עד שכל כדורי הפינג-פונג מכפילים את נפחם.
8. מטגנים בשמן עם החלק התפוח כלפי מטה.
9. מחכים שישתזף, הופכים פעם אחת וכשהצבע נכון, מוציאים וממלאים בריבה (אנחנו בבית הכי אוהבים ריבת תות קלאסית. אם יש כזו שרוני עשתה, מצוין ואם לא משתשמים בריבת ענבי ציון שהיא פשוט משובחת).


בצקים (בצק סוכר)

בצק סוכר (בחו"ל נקרא-פונדנט, להבדיל מהזיגוג שנקרא פונדנט בארץ), חומר גמיש המיועד לרידוד, ציפוי, פיסול וקישוט עוגות ראווה. צבעו המקורי של בצק הסוכר הוא לבן, כדי לגוון את בצק הסוכר משתמשים בצבעי מאכל במרקם ג'ל.
כמה דברים שכדאי לדעת על בצק סוכר
חשוב לזכור כי אין להשתמש בצבעי מאכל על בסיס מים (לדוגמת אלה הנמכרים במרכולים). צבעים אלה בהירים מידי ושימוש בהם הופך את בצק הסוכר לדביק ובלתי ניתן לשימוש. קיים בשוק גם בצק סוכר צבעוני.
בצק סוכר אינו "אוהב" לחות ולכן מומלץ לא להכניס עוגה המצופה בבצק סוכר למקרר.
בצק סוכר מתייבש במגע עם האוויר ולכן מומלץ לעבוד בזריזות ולסגור היטב בשקית אטומה, שאריות של הבצק.
ניתן להכין קישוטים שונים מבצק סוכר, לייבשם באוויר ולהשתמש בהם לקישוט כל עוגה או להכין מהם מדליונים וסוכריות. אפשר לעטוף היטב ולשמור בטמפרטורת החדר מספר חודשים. אם הבצק מתייבש במהלך האחסון אפשר להוסיף לו מעט חלבון ביצה להגמשה.

מצרכים:
1 ק"ג אבקת סוכר (עדיף את זו של "גלעם" - היא דקה מאוד)
7 גרם (1/2 שקית) אבקת ג'לטין
30 מ"ל (2 כפות) מים
1 כפית תמצית טעם (למשל תות)
120 גרם (1/3 כוס) גלוקוזה נוזלית
30 גרם (2 כפות) גליצרין (קונים בבתי מרקחת ואומרים
שזה מיועד למזון)
1 חלבון ביצה

אופן ההכנה:
1. זורים אבקת ג´לטין על המים. ממתינים כ-10 דקות לספיגה.
2. ממיסים בעדינות על אדים, או במיקרוגל עד שהמים חמים והג´לטין נמס (אסור שהמים ירתחו. כדאי לבדוק עם האצבעות שכל הג'לטין נמס ואין גבישים זעירים).
3. מוסיפים תמצית טעם, גלוקוזה, וגליצרין. מערבבים.
4. מוסיפים לאבקת הסוכר ומערבבים עם החלבון עד לקבלת "בצק" (ניתן להיעזר במיקסר).
5. מעבירים למשטח עבודה עם עמילן-תירס (קורנפלור) ומעבדים כמו בצק עד שרך וגמיש. אם הבצק קשה מדי - מוסיפים מעט חלבון; אם הוא רך מידי - מוסיפים אבקת סוכר.
ניתן להשתמש מיד.


בצק לשטרודל

כמה דברים שכדאי לדעת על בצק לשטרודל מסתבר, שיש האומרים שעדיף שבצק השטרודל יהיה פחות גמיש בכדי שהוא ימתח בקלות. בצק השטרודל הווינאי גמיש מאוד. מכינים אותו מקמח בעל ריכוז גבוה של גלוטן, עם מעט מאוד שומן ובלי סוכר. מאפה השטרודל האוסטרי המסורתי שונה מהשטרודל המוגש בשאר העולם, שלעתים קרובות עשוי בצק פילו או בצק עלים.

מצרכים:
1/2 2 כוסות קמח רגיל
1/2 2 כפות שמן צמחי כלשהו ועוד כף נוספת למריחה
1/4 כפית מלח
1 כוס מים חמימים

למילוי:
100 גרם פירורי לחם
100 גרם חמאה ו- 1/2 כוס חמאה מומסת למריחת הבצק
1/2 כוס צימוקים
4 כפות רום (אופציונאלי)
3/4 כוס סוכר
5-6 תפוחים מסוג גאלה או גראני סמית
1/4 כפית קנמון
½ לימון סחוט למיץ
אבקת סוכר לפיזור מעל אחרי האפייה

אופן ההכנה:
1. מערבבים קמח, מלח ו-1/2 2 כפות שמן.
2. מוסיפים בהדרגה את המים (יכול להיות שלא תצטרכו להשתמש בכל הכמות) עד שנוצר גוש בצק.
3. לשים בידיים 3-4 דקות עד לקבלת בצק גמיש וחלק.
4. מורחים את כדור הבצק בשמן הנותר ומניחים בקערה מכוסה בניילון נצמד לשעה לפחות. אפשר לשמור גם לילה במקרר.
5. משרים צימוקים ברום או במים פושרים.
6. מקלפים, חוצים ומגלענים את התפוחים. חותכים לקוביות בינוניות בגודלן. מערבבים את התפוחים עם סוכר ומיץ לימון.
7. מסננים את הצימוקים ומוסיפים גם אותם לתפוחים. מערבבים ומניחים בצד.
8. מחממים 100 גרם חמאה במחבת על אש גדולה עד שהיא מבעבעת. מוסיפים את פירורי הלחם ומטגנים עד להזהבה.
9. מוצאים לצלחת ומניחים להתקרר.
מחממים תנור ל- 200 מעלות.
10. מקמחים את משטח העבודה ומרדדים את הבצק למלבן בגודל של כ-35X25 ס"מ. פורסים את הבצק על מפה או חתיכת בד גדולה ונקייה ומותחים אותו בעדינות בעזרת המערוך והידיים עד שהוא דק מאד, כמעט שקוף. אם נוצרים חורים בודדים זה לא אסון, הגלגול יכסה אותם אבל המנעו ממספר גדול מדי של חורים שלא יברח המילוי.
11. מורחים את הבצק בנדיבות בחמאה מומסת ומפזרים עליו את פרורי הלחם.
12. מסננים את תערובת התפוחים מהנוזלים שהגירה ומפזרים אותה על פני כשליש משטח הבצק. משאירים שוליים ריקים. בעזרת המפה מקפלים את הבצק לשניים מעל התפוחים ומורחים את חלקו העליון בחמאה מומסת. מקפלים את קצות הבצק פנימה כך שלא יהיה פתח בגליל הסופי (כמו מעטפה או כמו שמקפלים טורטיה או עלי גפן ממולאים) מקפלים שוב את החלק הריק מעל התפוחים ומורחים שוב את החלק העליון בחמאה. בעזרת המפה מהדקים את השטרודל לצורת צינור עבה.
13. מרפדים תבנית בנייר אפיה. מעבירים בעדינות רבה את
השטרודל לתבנית. אופים 20 דקות. מנמיכים את החום ל-180 מעלות ואופים 40 דקות נוספות או עד שהשטרודל שחום ופריך. מוציאים מהתנור.
14. מתמסרים לריח האלוהי ולמראה, מאבקים באבקת סוכר ומגישים חם עם גלידת וניל או קצפת ליד.

טיפים לקבלת שטרודל מושלם
לשם קבלת בצק דק מאוד, מניחים אותו על גבי סדין ומותחים אותו לעלה דקיק בעזרת גבות כפות הידיים בלבד מכיוון המרכז והחוצה, בתהליך הדורש זמן רב.
את מלית התפוחים כדאי לסחוט ולהדק היטב לפני שמפזרים על פני הבצק. השטרודל נאפה בתחילה, בתנור בחום של 200 – 240 מעלות צלזיוס, הטמפרטורה תלויה בכמות המלית. ככל שכמות המלית גדולה יותר, החום יהיה נמוך יותר, ובמשך זמן של 45 – 60 דקות.
לאחר האפייה ניתן לפזר על השטרודל אבקת סוכר.
כשהטמפרטורות מתחילות לצנוח - האם יש טבעי יותר מיינות אדומים?
הכנו בעבורכם מבחר יינות אדומים ומשובחים שיחממו לכם את הלב.


 
CLOS de GAT
עמק איילון 2007
174 שקל
CLOS de GAT - HAR'EL
קברנה סובייניון 2009
119 שקל
CLOS de GAT - CHANSON
Rouge 2010
104 שקל
MARGALIT
קברנה פרנק 2009
197 שקל
MARGALIT
קברנה סוביניון 2009
197 שקל
MARGALIT
קברנה סוביניון ספשייל ריזרב 2010
299 שקל
SASLOVE
אדום 2008
107 שקל
SASLOVE
אבי מרלו 2010
89 שקל
SASLOVE
אביב מריאג' 2010
89 שקל
SASLOVE
אביב שירז 2010
89 שקל
ABAYA
Le Rouge 2009
78 שקל
ABAYA
Moon-A 2009
96 שקל
כרם שבו
אדום 2009
76 שקל
STERN
יונתן 2009
92 שקל
STERN
רותם 2009
92 שקל
 
לקינוח מגזין שכולו עוסק בגמישות הקשת אין נחמד יותר מאשר לצאת לטיול מהבית באבירים אל מערה שהיא בעצם קשת ענקית ונמצאת במרחק נסיעה קצרה בדרך יפהיפיה המתפתלת מהירוק של החורש במרומי הגליל אל הכחול העמוק של הים התיכון.
בפינות הצפוניות של מפת ארץ ישראל, מתפתל לו כביש 899 משובץ פניני נוף שכאילו יד אמן פיזרה ולוקח אותנו מהבית באבירים לחוויה מיוחדת במינה, ביקור במערת קשת. מערת קשת הינה מערה הנמצאת בשלבי חייה האחרונים, אחרי שמרבית המערה התמוטטה נותרה לנו קשת מרשימה ותצפית נוף מדהימה להנות ממנה בעיקר בשעות שקיעה.כדי להגיע למערה, צאו מהבית באבירים והתחילו את דרכיכם לכיוון פסוטה, בצומת ה- T הראשונה פנו ימינה ובשתי צמתי ה- T הבאות תפנו שמאלה. הדרך תוביל אתכם לפארק אידמית. דרך יפיפיה איתה תתפתלו עד הסיבוב אחרי מושב יערה, רדו את הירידה והפניה הבאה היא הפניה בה תפנו ימינה, בדרך העולה לקיבוץ אדמית. 300 מ' לפני הכניסה לקיבוץ פנו ימינה לדרך עפר המובילה לחורבת אדמית (שריד ליישוב ביזאנטי קטן). המשיכו בדרך העפר עד רחבת החנייה. פנו לכיוון המצוק שמדרום, עברו את השער שבגדר וב-5 דקות הליכה מהחניון תגיעו לתופעת טבע ייחודית- קשת סלע תלויה בין שמיים לארץ ומתחתיה מצוק הלוקח אותנו מטה מטה אל נחל בצת הזורם לו מעדנות בחורש הירוק והצפוף.
המערה היא בעצם קשת ענקית, תלויה ותחתיה תהום. בעבר היתה המערה סגורה כמעט בכל עבריה, אלא שתהפוכות גיאולוגיות חשפו את פתחה הדרומי. התמוטטות פערה את תקרתה וכל מה שנותר הוא קשת סלע הנישאת לעדות עד היום. בתחתית המערה, אם תהיו בשקט ותשבו בסבלנות, תוכלו לראות שפני סלע המגיחים ממאורותיהם. האמיצים ביניכם יכולים לרדת בסנפלינג עד תחתית המערה. זהו אתר גלישה רשמי של רשות הטבע והגנים. כ- 30 מטרים מפרידים בין הגולש למפגש נוסף עם קרקע יציבה. טעות אופטית הנגרמת בשל מאות המטרים המפרידים בין אפיקו של נחל בצת הרחק למטה, יוצרת תחושה של ירידת הפרש גבהים גדולה בהרבה, ללא ספק חוויה יוצאת דופן. אך גם לאלו שלא עוסקים באתגרים שכאלה צפויה חוויה עוצרת נשימה, הנוף המשכר הנפרש לרגליכם בעיקר בשעות בהן השמש נושקת לים. נצעד בזהירות על הקשת כ- 100 מטר מזרחה בשביל המסומן לנקודת תצפית "מצפה אמיר" (על שמו של סא"ל אמיר מיטל, מג"ד בגולני שנהרג בפעולת צה"ל בנועיימה שבלבנון). בנקודת התצפית אבן סימון והכוונה לכל רוחות השמים, שם גם המקום לתפוס פינה שקטה אל מול הנוף, לנשום עמוק ולתת לראש לקחת אתכם לאן שתרצו...